هشدارهای جدی در رابطه با مصرف رژ لب


  مواد تشکیل دهنده رژهای لب

اگرچه مقدار هر یک از این مواد در ساخت رژهای لب متفاوت است، اما مواد اصلی تشکیل  دهنده انواع رژ لب به شرح زیر است:

موم: موم  بخاطر حالت پذیری زیادی که دارد، بعنوان عنصری شکل دهنده در رژهای لب مورد استفاده  قرار می گیرد. ترکیبی از سه موم را در رژهای لب می توان یافت. موم زنبور عسل، موم  گیاه کندلیلا و موم کارنابا که از برگهای نخل برزیلی گرفته می شود و گرانتر از بقیه  موم ها است. رژهای لبی که حاوی مقادیر بیشتری از موم کارنابا باشد، نسبت به بقیه  رژهای لب گرانتر هستند.

روغن: روغن  کرچک، نباتی، لانولین و روغن معدنی در تهیه رژهای لب استفاده می شوند. همچنین کره  کاکائو نیز از اجزای تشکیل دهنده رژها است.
موم و روغن از مهمترین اجزای تشکیل دهنده رژ لب هستند و حدود ۶۰ درصد وزن آنها را  شامل می شوند.

رنگها و رنگدانه ها: بسته به رنگ رژها  متفاوت می باشند و از مواد گیاهی یا صنعتی تهیه می شوند.

خوشبو کننده ها: برای انتقال عطر و بوی دلپذیر، به میزان کم مورد استفاده قرار می گیرند.

الکل: بعنوان  حلال موم و روغن بکار گرفته می شود.

نگهدارنده ها و آنتی اکسیدان ها: بمنظور تازه نگه داشتن و جلوگیری از فاسد شدن زود هنگام استفاده می شوند.

غیر از مواد  نامبرده در ساخت رژها ممکن است از مواد طبیعی مانند ویتامین E، روغن جوجوبا، روغن  آفتاب گردان، بابونه و یا رنگدانه هایی مانند زردچوبه، چغندر و ... استفاده گردد.

مواد سمی موجود در برخی رژهای لب

اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا (FDA) مقررات سختگیرانه ای در مورد استفاده از  سرب در لوازم آرایشی و مخصوصا رژهای لب، وضع نموده است. رژهای لب استاندارد و مرغوب  حاوی ترکیبات بالا هستند، اما در رژ لب های نامرغوب ترکیبات زیر را شامل می شوند:

سرب: عوارض  سرب در صورت استفاده غیر مجاز این ماده سمی در ترکیب رژهای لب و خورده شدن آن،  ناباروری، کم خونی، عقب ماندگی ذهنی و سرطان می باشد.

قطران زغال سنگ: بعنوان رنگدانه برای رنگ آمیزی رژهای قرمز استفاده می شود. این مخلوط سمی درصورت  بلع می تواند باعث تهوع، سردرد و سوزش پوست شود.

Carmine: رنگ  طبیعی که با جوشاندن سوسک های کارمین بدست می آید و عامل اصلی ناراحتی های پوستی و  آلرژی است.

رنگ های دریاچه ای: استفاده از رنگ های محلول در آب دریاچه ها که در اثر واکنش های  شیمیایی و یا گیاهان و سنگ های موجود در رودخانه ها بوجود آمده اند. این نوع رنگ  بسیار سمی بوده و از منابع سرطان زایی بدست آمده که می تواند باعث تحریک پوست و  ایجاد سرطان های پوستی گردد.

خوشبو کننده ها: این نوع عطرها بدلیل  دارا بودن ترکیبات شیمیایی، می توانند التهاب، خشکی و ترک خوردگی لب ها را باعث  شوند.

براساس آمار  جمع آوری شده، صرف نظر از جذب پوستی مواد آرایشی، زنان در طول زندگی خود حدود ۲  کیلوگرم رژ لب را می بلعند که خطر ابتلا به سرطان های ریوی و سینه را در زنان به  طرز چشمگیری افزایش می دهد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


به گفته ی متخصصین و پژوهشگران، پارافین هایی که عوامل رنگ آمیزی رژ لب ها می  باشند، مشتقات بنزین، قطران زغال سنگ و چندین مواد شیمیایی که در تهیه ی رژ لب مورد  استفاده قرار می گیرند همگی از جمله مواد های محرک سرطان زا می باشند، بنابراین اگر  مصرف رژ لب به طور روزانه انجام گیرد خطر بیشتری بدن ما را در بر می گیرد، علاوه بر  این رژ لب وقتی با بقایای مواد غذایی و باکتری های موجود در دهان ترکیب می شود،  باعث ایجاد حفره و پوسیدگی در دندان ها، آسیب و از بین رفتن مینای دندان می شود.

پزشکان تاکید می کنند که خانم ها نباید از رژ لب به طور روزانه استفاده کنند و  زمانی هم که استفاده می کنند حتما از دهان شویه های ضد باکتری استفاده کنند. علاوه  بر این پزشکان معتقدند که لیس زدن و بلع رژ لب و وارد شدن مواد شیمیایی موجود در آن  به درون معده باعث بروز اختلالات رفتاری، عصبی و تشکیل توده های بدخیم سرطانی در  دستگاه گوارش می شوند.

پس اکنون که به مواد تشکیل دهنده رژ های لب پی بردید، در انتخاب آن سخت گیری بیشتری  بخرج دهید و رژ لبی را انتخاب کنید که تا حد امکان حاوی ترکیبات طبیعی باشد و مواد  سمی در آن بکار گرفته نشده باشد ضمن اینکه سعی کنید رژ لب را به طور روزانه استفاده  نکنید و در حد امکان مصرف آن را به حداقل برسانید.


برگرفته از  سالم زی

/ 2 نظر / 17 بازدید
Nafas

این روزهـــا دوباره افکارم به سوی تــــو پر می کشد سنگش نزن تحمل کـــــن