10 اثر مخرب سیگار بر ظاهر شما

ازدست  دادن دندان ها
سیگار کشیدن انسان را در معرض انواع مشکلات دهانی  اعم از سرطان دهان و بیماری لثه قرار می دهد. در واقع بر اساس تحقیقی که در سال  2005 در انگلستان انجام شده افراد سیگاری گاهی تا 6 برابر بیشتر از افراد غیر سیگار  استعداد ابتلا به بیماری های لثه را دارند که در نهایت ممکن است منجر به از دست  دادن دندان ها شود.

از بین  رفتن درخشش طبیعی چهره
آیا تا به حال توجه کرده اید که پوست  افراد سیگاری حالتی تیره و متفاوت دارد؟ در سال 1985 یک تحقیق علمی از عبارتی با  عنوان " چهره ی سیگاری" استفاده کرد تا خصوصیات خاص این چهره ها را تعریف کند؛  خصوصیاتی مثل چین و چروک، گود افتادگی و تیرگی پوست چهره که بخاطر مصرف سیگار ایجاد  می شود. دود سیگار حاوی مونواکسید کربن است که جایگزین اکسیژن موجود در پوست شما می  شود علاوه بر این نیکونین هم دارد که گردش خون را کم کرده وپوست را خشک و بی روح می  کند. علاوه بر این مصرف سیگار باعث تخلیه ی مواد مغذی مثل ویتامین سی می شود که در  حفظ و بازسازی پوست نقش مهمی دارند.

بهبودی  زخم ها
تحقیقات بسیاری نشان داده اند که زخم افراد سیگاری بعد  از انجام اعمال جراحی به سرعت سایرین بهبود حاصل نمی کند. بنابراین اگرتصمیم دارید  چین و چروک حاصل از سیگار کشیدن را با جراحی زیبایی از بین ببرید بدانید که این کار  کمی مشکل خواهد بود. علاوه بر این جراحان هم تر جیح می دهند در صورتی شما را عمل  کنند که سیگار کشیدن را ترک کنید.

سرطان  پوست
مصرف سیگار یکی از دلایل اصلی ابتلا به سرطان است؛ از جمله  سرطان های ریه، گلو، دهان و مری. بنابراین مایه ی تعجب نیست اگر سیگار کشیدن باعث  ابتلا به سرطان پوست هم بشود. بر اساس تحقیقی که در سال 2001 چاپ شده ابتلا به  سرطان سلول سنگفرشی که دومین سرطان شایع پوست است در افراد سیگاری تا 3 برابر بیشتر  از افراد غیر سیگاری است.

ترک  خوردن پوست
نیکوتین موجود در سیگار به ساختار و بافت سلولی پوست  شما صدمه وارد می کند و باعث می شود که پوست انعطاف خود را از دست بدهد و در اثر  افزایش وزن به راحتی ترک خورده و قرمز شود که کمکم رنگ قرمز خود را از دست می دهد.  البته این حالت در اثر افزایش ناگهانی وزن اتفاق می افتد که ممکن است برای هر کسی  پیش بیاید اما مصرف سیگار این علایم را تشدید می کند.

زگیل
به دلایل نامعلومی افراد  سیگاری به ویروس پاپیلوما مبتلا می شوند این ویروس باعث بروز زگیل و از جمله زگیل  بر روی اندام تناسلی می شود. البته این ویروس از راه تماس جنسی منتقل می شود اما  مصرف سیگار هم یک نشانه ی خطر است. افراد سیگاری نسبت به کسانی که شرکای جنسی  متعددی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

شکم شل و  ول
مصرف سیگار می تواند باعث کم اشتهایی شود و افراد سیگاری  معمولاًنسبت به سایرین وزن کمتری دارند اما تحقیقی که در سال 2009 در کشور هلند  انجام شده نشان داده است که میزان چربی اندام های داخلی افراد سیگاری بیشتر از غیر  سیگاری ها است. این چربی ها که در بین بافت ها و اندام های داخلی وجود دارند در شکم  جمع می شوند و کم کم زمینه ساز بیماری های دیگری از جمله دیابت می شوند.

چین و  چروک و پیری زود رس
البته که چین و چروک های افراد پیر و مسن  قابل احترام و و نشانه ی یک عمر تجربه اند اما این چین و چروک ها اگر در صورت افراد  جوان باشند به هیچ وجه نشانه ی حکمت یا دانایی آنها نیستند. متخصصین معتقدند که  سیگار کشیدن فرآیند پیر شدن را تسریع می کند و به طور میانگین افراد سیگاری 14 سال  پیر تر از غیر سیگاری ها به نظر می رسند. در واقع مصرف سیگار مانع خون رسانی به  بافت پوست شده وباعث می شود که پوست شما چروکیده و ناسالم شود.

انگشتان  زرد
نیکوتین موجود در دود سیگار باعث تغییر رنگ دندان های شما و  حتی دیوار های اتاقتان شده و در عین حال باعث زردی انگشتان و ناخن ها هم می شود.  اگر در اینترنت به دنبال راه حلی برای این مشکل بگردید با پیشنهاد هایی مثل استفاده  از آبلیمو، مایع سفید کننده وسابیدن با سیم مواجه می شوید اما مسلماً ترک سیگار کم  هزینه تر، راحت تر و بی درد تر است.

 

/ 1 نظر / 20 بازدید
Nafas

من غرورم را مدیون بارانم هنوز باران را سپاس که پنهان کرد اشک هایم را باران را سپاس که آبرویم را خرید تا نفهمند آدم ها که من از تنهایی نیست که قدم می زنم من زیر باران رفتم تا که آسوده خاطر ببارم بی آنکه بترسم از نگاه کسی…. به سلامتی باران که حفظ کرد غرورم را سر می کشم جام وفا را امشب... [گل]